• Baner:                            . .
 • Baner: . .
 • Baner:                          . .
 • Baner:                              . .
 • Baner:                               ' '
Logo: Rzepin Rzepin

Informacje

Narzędzia i usługi


Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Aktualności

Ilustracja do informacji: Tegoroczne Święto Plonów już za nami!
11 2017

Tegoroczne Święto Plonów już za nami!

 
 
Dożynki to największe i najważniejsze w roku święto rolników poświęcone zbiorom plonów, będące zwieńczeniem ich całorocznej pracy. Uroczystość dożynkowa zawiera w sobie nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, mozolną pracę rolników i codzienną troskę mieszkańców wsi o swoją ziemię oraz ich głębokie przywiązanie do narodowych tradycji.
 
W tym roku Dożynki Gminne odbyły się w sobotę 9 września we wsi Drzeńsko. Obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Jezusa Miłosiernego w Drzeńsku. Po zakończeniu dziękczynnej Mszy, korowód z wieńcami dożynkowymi w uroczystej asyście Orkiestry Dętej OSP Siedlice z Gorzowa Wlkp. dotarł na plac przy boisku sportowym, gdzie przeprowadzony został ceremoniał dożynkowy. W trakcie ceremoniału przedstawiono tegorocznych starostów dożynek: panią Małgorzatę Zator z Lubiechni Małej oraz pana Grzegorza Oczyńskiego z Drzeńska. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis przywitał przybyłych gości, następnie podziękował  wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Podczas dożynkowego ceremoniału Burmistrz Rzepina oraz Sołtysi sołectw z Gminy Rzepin dopełnili tradycyjnego, pełnego symboliki obrzędu dzielenia się chlebem z uczestnikami święta. Przeprowadzono także konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejsze stoisko oraz konkurencje sportowe. Największą liczbę punktów zdobyło sołectwo Radów – zajmując I miejsce, Sołectwo Drzeńsko zajęło II miejsce, a na miejscu III uplasowało się Sołectwo Starków. Nie zabrakło również podziękowań dla osób zaangażowanych i aktywnych w życiu społecznym wsi. Burmistrz odczytał także szczególne podziękowania za działania na rzecz promowania idei regionalizmu dla pani Grażyny Dereń i pana Jana Skałeckiego.
 
Podczas części artystycznej na dożynkowej scenie zaprezentował się chór „Wrzosy” z Rzepina, zespół „Kaziuki” z Rzepina, Orkiestra Dęta OSP Siedlice z Gorzowa Wlkp., dzieci z Zespołu Szkół w Kowalowie oraz w pokazie zumby dzieci z Serbowa. Całość zwieńczył koncert Sławomira, który był gwiazdą wieczoru. Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Baila”.
 
Burmistrz Rzepina serdecznie dziękuje wszystkim sołectwom Gminy Rzepin za aktywny udział w święcie. Szczególnie gorąco dziękuje mieszkańcom Sołectwa Drzeńsko za podjęcie wspólnie z Gminą trudu organizacji dożynek gminnych. 
 
Tegoroczne Dożynki Gminne były finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Euroregion Pro Europa Viadrina, BB-PL Interreg VA 2014-2020 oraz budżetu państwa.
 
Poniżej przedstawiamy obszerną fotorelację.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją